Rakouské údolí Pitztal

Do údolí Pitztal směřuje každým rokem značné množství příznivců lyžování. Důvodem pro jejich cestu je sněhová nadílka skvělé kvality a hlavně zdejší ledovec. Právě díky němu v Pitztalu se začíná lyžovat již začátkem září a končí se až v průběhu května.

Na ledovci spolu s s nedalekou oblastí Rifflsee je vyznavačům sjezdového lyžování nabízeno celkem 68 kilometrů lyžařských terénů. Vybírat si je možné mezi těmi nejjednoduššími sjezdovkami s modrým označením až k náročným černým sjezdovkám.

Pitztal se nalézá asi 70 kilometrů západně od Innsbrucku. Spolu s Ötztalem a Kaunertalem tvoří tři nejdůležitější lyžařské areály v ötztalských Alpách. Kdo se vydá na lyže do jednoho z výše jmenovaných středisek, že během lyžování na na některém z místních ledovců se lyžaři nalézají ve výšce až 3400 m.n.m., kde je ovzduší skoro o polovinu řidší než dole v údolích.

Cesta na ledovec začíná na samém konci údolí. Auto je nutné odstavit, tak jako v ostatních rakouských lyžařských areálech, na zdejším záchytném parkovišti. Lyžaři se dostanou vzhůru nejrychlejší podzemní rakouskou lanovkou Pitzexpress, která lyžaře vozí již od roku 1983. Pitzexpress má přepravní kapacitu více než 1.600 lidí.

Podél údolí jezdí pravidelně autobus pro lyžaře, tudíž přeprava k areálu Rifflsee netrvá nijak dlouho. Oblast Rifflsee je spíše vhodná hlavně rodiny se začínajícími lyžaři, neboť se zde nacházejí především široké svahy s pozvolným klesáním. Pro ty nejmenší tu byla dokonce postavena bezpečná lanovka.

Bezprostřední okolí ledovce v údolí Pitztal se permanentně rozvíjí tak, aby uspokojilo všechny tužby a přání lyžařů, kteří se rozhodli tuto tyrolskou oblast navštívit. Mezi aktuální novinky se řadí kupříkladu zdejší snowboardový park, ve kterém si především snowboardisté a adrenalinoví jezdci budou moci vyzkoušet své jezdecké umění na množství nejrůznějších atrakcí.

Absolutní ráj tu najdou skialpinisté a lyžaři vyznávající freeride. Na ty zde čeká známý sjezd ze sedla Mittelbergjoch, které se nalézá ve výšce 3.160 metrů, dolů do údolí.

Většina návštěvníků během svého pobytu na Pitztalu chce alespoň jednou navštívit nejvýše položenou rakouskou restauraci jménem Café 3440. Horký nápoj se zákuskem si mohou hosté vychutnávat při úchvatném výhledu na úžasné panorama okolních hor.