Arlberg

Lyžařská oblast Arlberg, ležící v nejzápadnější spolkové zemi Rakouska Vorarlberg, se řadí k jedné z celé řady lyžařských oblastí, kde mohou mít příznivci bílého sportu garantován dostatek sněhu během celé zimy.

Část na jižním cípu regionu je soustředěna v blízkosti vesničky St. Anton am Arlberg a pokračuje do nedalekých obcí St. Jakob a St. Christoph. Do části na severozápadě, která bývá v některých případech pojmenovávána jako Vorlarlberger, patří obce Lech a Zürs. Jak v jižní části, tak v severní je platný jednotný skipas. Při jeho zakoupení mají příznivci bílého sportu k dispozici celkem 280 kilometrů sjezdových tratí všech možných obtížností.

Zajímavostí obce Zürs stojí vlek, který byl uveden do provozu v roce 1938 a drží prvenství coby první rakouský lyžařský vlek, jež byl na jeho území postaven. V nedalekém St. Antonu se zase nachází první lanovka, určená pro sjezdaře.

Oblíbeným místem je bezpochyby místní snowpark. Ten nabízí k vyzkoušení neuvěřitelných 85 druhů překážek a triků. Stejně jako jinde v Rakousku, ani zde v západní části myslí na příznivce běžeckého lyžování. Kvůli nim jsou zde každý den udržovány běžecké stopy jak pro bruslařský styl, tak pro klasiku.

V zimní sezóně 2001 pořádal St. Anton závody Světového poháru a lze konstatovat, že od té doby se obec velmi významně změnila. Byl zde vybudován zbrusu nový krytý plavecký bazén, wellness centrum nebo multifunkční hala.

Turisté mohou k přenocování volit dle svých představ buď mezi levnějšími penziony, luxusními hotely nebo skromným ubytováním v soukromí. Pokud se někomu nechce každý den dojíždět ke svahům svým automobilem, z většiny míst, kde se ubytovací kapacity nalézají, je dobré spojení lyžařskými autobusy.

Vedle samotného lyžování lze v Arlbergu provozovat i řadu jiných zimních aktivit. Jde například o zimní turistiku, sáňkování nebo jízdu na bobech. Během celé zimy je navíc pro návštěvníky otevřena ledová ploch na bruslení.