Lyžování na Stubaii

Rakouské údolí Stubai, které je zakončeno ledovcem Stubai, leží asi čtyřicet kilometrů jižně od známého lyžařského centra Innsbruck. Rozloha ledovce během zimy činí zajímavých 12 km2. Tím pádem jde o nejrozsáhlejší lyžařskou oblast ze všech rakouských skiareálů. Lyžaři si zde mohou dopřávat svou oblíbenou činnost v průběhu celého kalendářního roku.

Vzhledem ke kompozici přírodního ledovcového sněhu se na svazích v areálu Stubaiského ledovce a jeho okolí nalézají v libovolný den sezóny dokonale upravené svahy. V nabídce je 50 km modrých sjezdovek, 34 kilometry středně obtížných sjezdovek a dokonce i 3 kilometry černých tras. Nejtěžší místní sjezdovky v žádném případě neurazí ani ty nejzkušenější sjezdaře.

Příznivcům snowboardingu zde vybudovali boarderpark s atraktivními překážkami. Zkušení lyžaři zde najdou 2 závodní sjezdovky a na soutěživé jedince tu čeká trať s měřením rychlosti.

Též příznivci severského lyžování si na Stubaii najdou místa, která jsou pro běh na lyžích ideální. Přímo v areálu ledovce je běžcům po celou sezónu k dispozici 4.5 kilometru dlouhý běžecký okruh. Ideální sněhové podmínky zde čekají jak na vyznavače sjezdového lyžování a snowboardingu, tak na běžce na lyžích, od začátku října do začátku června.

Pověstnou třešničkou na dortu pro nadšené freeridery je místních 20 kilometrů červených neupravených sjezdovek. Na nich se dá prožít adrenalinová jízda v závějích čerstvě napadaného sněhu.

Začátečníci, vyhledávající spíše lehké tratě, se nejčastěji vydávají na takové sjezdovky, jako jsou Schaufelschuss, Eisjochferner a Gamsgartner.

Zdatnější a zkušenější jezdci pak míří přímo na ledovec. Z něho se do údolí vine sjezdařská delikatesa v podobě 10 km dlouhého sjezdu s názvem Wilde Grube.

O bezproblémovou dopravu sportovců na svahy se ve Stubaiském areálu stará 24 moderních vleků, které je přepraví ještě několik desítek metrů nad kótu 3.000 metrů nad mořem.