Lavanttalské údolí

Lavanttalské údolí a jeho čtyři lyžařské oblasti Koralpe, Weinebene, Klippitztörl a Hebalm, nabízí lyžařům kolem 90 kilometrů dobře udržovaných sjezdovek. Cestování autem z našeho hlavního města netrvá dlouho, Lavanttal je vzdálen necelých 600 kilometrů. A tak je možné si jen po několika hodinách jízdy užívat skvělou zimní dovolenou s výbornými sněhovými podmínkami.

Korutanský Lavanttal se nachází v nadmořských výškách od 700 do 1.200 metrů nad mořem. Ve skiareálu Koralpe se nachází téměř 30 km sjezdovek ve výšce 1.550 až 2.100 m.n.m.. V Klippitztörl to dělá celkem 28 km sjezdovek ve výškách 1.500 – 2.100 m.n.m.. O něco menší je středisko Hebalm, nabízející “pouze” něco málo přes 10 km sjezdovek ve výškách 1.050 až 1.400 metrů. Ve Weinebene je pak 22 kilometrů sjezdovek ve výšce 1.580 až 1.886 metrů.

Obtížnost sjezdovek v Lavanttalském údolí je nejčastěji středně těžká, červených sjezdových tratí je zde skoro 70%. Modré nenáročné tratě tvoří necelých 25% všech zdejších tratí a obtížných černých sjezdovek tu je jen asi 9%.

Lavanttalské lyžařské terény přitahují jak příznivce alpského lyžování, tak i běžce na lyžích. Pro ty jsou zde udržovány různě obtížné trasy pro běh na lyžích, přičemž ty nejdelší dosahují délky velmi zajímavých 24 kilometrů.

V údolí bývají udržována i četná kluziště, dráhy pro jízdu na saních a curlingové dráhy ve volné přírodě. V celém regionu je 28 lanovek a vleků, které zajišťují plynulý provoz bez dlouhých front. Kapacita zdejších lanovek je uváděna na velmi slušné hodnotě 34.000 osob za hodinu.

Do oblasti cestují i rodiny s dětmi a začínající lyžaři, kteří mohou své první lyžařské dovednosti trénovat na některé ze zdejších cvičných luk. Zkušené lyžaře zase jistě potěší sjezdovky FIS/EC či možnost volné jízdy v čerstvě napadaném sněhu.

Za náročný den na svazích se lyžaři právem odměňují v některé z mnoha zdejších horských chat, kam směřují za teplým nápojem a vítaným občerstvením. V nadmořské výšce 2.100 si pak mohou užívat dostatek sluníčka a krásného výhledu.

Do Lavanttalského údolí směřují návštěvníci nejen v zimě za perfektním lyžováním, ale i v čase hlavních prázdnin za vysokohorskou turistikou. To je pochopitelné, vždyť Lavanttalu se často přezdívá “ráj Korutan”.