Dachstein / Schladming

Lyžařská oblast Dachstein / Schladming je mezi sportovci a lyžaři proslavena především pro své výtečné sjezdovky a excelentní bežecké stopy. Centrem všech aktivit je městečko Schladming a ne příliš vzdálená vesnička Ramsau am Dachstein.

Ve Schladmingu je hlavní atrakcí lyžařská houpačka, do níž spadají vrcholy Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm. Na všechny vrcholy se dá dostat bez podmínky vyzout se z lyží. V případě, že někdo dává přednost jízdě skibusem, přepravu tu zajišťují komfortní skibusy. Ty jsou v rámci lyžařského pasu oblasti Dachstein – Schladming zdarma.

Přímo ze Schladmingu se k vrcholu táhne kabinka, která vyveze sportovce na až nahoru na vrchol hory Planai. Odtud se vine zpět do Schladmingu trať dlouhá 4 km. Konec sjezdovky je vhodný spíše pro zkušené sjezdaře, je zde totiž náročná černá trať FIS. Kdo naopak sjezdování bůhvíjak neholduje, může nedaleko odtud využít sáňkařskou dráhu, která má jak denní, tak i noční provoz.

Oblast Schladming – Dachstein patří k pěti nejlepším lyžařským centrům v Rakousku. Mezi českými turisty je oblíbena hlavně kvůli blízkosti od státní hranice, protože délka cesty od hraničního přechodu s Českou republikou činí jen asi 300 kilometrů.

Pro děti tu fungují lyžařské vleky a školičky, takže i začínající lyžaři budou mít během dne co dělat. Maskotem střediska a oblasti je ještěr Kali. Toho tu turisté potkávají téměř na každém kroku. Pro nejmenší děti jsou zde zvláštní vleky a jezdící koberce. Dospělí tak mají jistotu, že o bezpečnost jejich dětí je postaráno.

Cennou devizou Ramsau am Dachstein je zdejší skokanský můstek, který využívají skokany nejen k tréninkům, ale také k závodění. Již 2x byla obec Ramsau dějištěm Světového poháru v roce 1999. To svědčí o jeho kvalitách nejen na poli sjezdového, ale také severského lyžování a sdružených závodů.

Po těžkém dni prožitém na svazích přijde jistě vhod relaxace v krytém bazénu, který se nachází v samém centru Ramsau. Večer si turisté mohou užít též v některé z místních restaurací a ochutnat speciality tohoto kraje. Během dne se pak návštěvníci mohou vydat do zasněžené přírody a kochat se pohledem na majestátný ledovec Dachstein.