Lyžování ve středisku Nauders

U našich jižních sousedů, na předělu mezi Tyrolskem, Itálií a Švýcarskem, se nalézá zimní rekreační oblast, zasahující současně do 3 států. Jedná se o středisko Nauders v Rakousku, St. Valentin v Itálii a Schöneben ve Švýcarsku. K přepravě mezi jednotlivými středisky, které jsou od sebe vzdálené jen asi 5 kilometrů, slouží pravidelné skibusy.

Na příznivce sjezdového lyžování zde čeká přes 110 kilometrů nejrůznějších sjezdových tratí a vezme-li se v úvahu nadmořská výška, v jaké se všechna střediska nacházejí, i prakticky ideální lyžařské podmínky v průběhu celé zimní sezóny.

Vyznavači obtížných černých a červených sjezdovek si zde budou připadat jako v ráji. Skvělým terénem pro agilní jezdce je hora Tschayeck, ze které se táhnou do údolí ty nejlepší sjezdy z celé oblasti. Zdejší sjezdovka s největší délkou měří úctyhodných 9 kilometrů a lyžaři při sjezdu tohoto svahu výškově překonají téměř 1.5 kilometru.

Z celkového počtu 110 kilometrů sjezdovek je asi 25 km černých, téměř 50 km červených a konečně téměř 40 km modrých sjezdovek.

Na příznivce běžeckého lyžování v Nauders čeká přes 90 kilometrů udržovaných běžeckých tratí, kde mohou svůj oblíbený sport provozovat jak začátečníci, tak bruslaři. Ve výšce 1.5 kilometru vede dokonce jedna běžecká trať z jižního Tyrolska až do Scuolu ve Švýcarsku.

Nauders rozhodně nestrádá nedostatkem přírodního sněhu. Ale pro případ, kdyby náhodou přírodní sněhová nadílka nedostačovala, mají v Nauders k dispozici zasněžovací zařízení s bohatě dimenzovanou kapacitou.

Příznivce snowboardingu určitě nadchne halfpipe nedaleko stanice Bergkastel, postavená dle parametrů pro vrcholné závody ve snowboardingu.

Dalším hojně navštěvovaným místem je osmikilometrová sáňkařská dráha, která je nejdelší dráhou ve spolkové zemi Tyrolsko.

Zdejší nezapomněli ani na občerstvení lyžařů a na sjezdovkách se nachází několik restaurací. Mezi nejvyhlášenější patří restaurace u stanice Bergkastel, kterou je možné nalézt ve výšce 2.200 metrů. Jde o zrekonstruovanou panoramatickou restauraci s překrásným výhledem na masivy hor a dobrým jídlem.